Více o péči o morčátko


Když už má morčátko ten správný domov se vším co do něj patří, potřebuje správnou péči a pozornost od člověka...

Morčátko nejlépe "ochočíte" když jej budete brát často do rukou, pohladíte jej a budete na něj klidně mluvit, budete mu dávat zeleninku z ruky. Některému to může trvat dva týdny, některému dva měsíce. Bydlení morčátka byste měli umístit do místnosti, kde je běžný ruch domácnosti, tak si nejlépe zvykne, na nové členy rodiny.

Morče je společenský tvor, velmi rádo si hraje, potřebuje parťáka stejného pohlaví, aby nesmutnilo a dožilo se spokojené vysokého věku.

Péče o Skinny morče, není moc odlišná od péče o chlupaté kamarády, ale přeci jen se maličko liší. Co skinny nejvíc potřebuje? Teplo, teplo je pro skinníky životně důležité, protože postrádají srst.

Morče si neumí samo vytvořit vitamin C. Proto je nezbytné dodávat mu je ve stravě i mimo ni jako doplněk. Můžete mu vitamin C třeba rozpustit ve vodě. Nejvíce si pochutnají na zelenině a ovoci.

Více o vitamínu C a stravě zde.

Rychlejší metabolismus skinny morčátek je daný právě jejich kůží. Pomáhá jim udržet tělesnou teplotu. Proto je potřeba morče vícekrát denně krmit. S tím je spojené i častější čištění jejich příbytku, jelikož i vícekrát denně vylučují. Rozhodně bychom neměli dávat podestýlku ze slámy, která může snadno zranit jejich heboučkou kůži. Jsou také náchylnější k plísňovým onemocněním. Také bychom měli dbát na to, aby morče neprochladlo. Udržujeme jej neustále v teple doma. Nikdy jej nedáváme třeba ven na zahradu anebo na balkon. Více o nemocích morčátek zde.


Chrup

Morčatům zuby nepřetržitě rostou, proto by měla mít neustále co hlodat, aby se zuby pravidelně "opotřebovávaly". Dlouhé zuby morčeti vadí při žraní a musí být zkráceny odborně veterinářem. Morčata si obrušují zuby tvrdou stravou - vhodné větvičky na okus, seno, případně morčeti můžete poskytnout hračky sloužící k okusu.

Česání

Většinou se o srst po stará morče samo. V době línání jej můžete kartáčovat jemným kartáčem. Pro některá morčata je česání velmi příjemné a ráda si to užívají, zároveň tato činnost slouží jako masáž kůže. U dlouhosrstých plemen je česání jedinou možností, jak předejít smotkům chlupů. Na skinníkovi toho moc nenačešeme :D .

Koupání

Na koupání je třeba morče navyknout, aby pro něj bylo příjemné. Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělicí šampón či gel (těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné s obsahem karotenu - ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělicí přípravky nepoužíváme - mohou způsobit, že barva vybledne. Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce. Skinny morče koupat nemusíme, stačí čas od času otřít dětským vlhčeným ubrouskem. Podle potřeb jedince, pokud se mu tvoří suché šupinky, můžeme namazat Excipial U Lipolotio.

Jak na koupání morčete?

Morče dáme do připravené nádoby na mytí, kam jsme předem umístili neklouzavou podložku. Namočíme morče vlažnou vodou, napěníme šamponem, lehce promasírujeme na zádech i na bříšku, nikdy nemáčejte hlavu - hrozí zde komplikace včetně vdechnutí vody. Vymyjeme ze srsti všechny mydliny. Nezapomeňte srst po koupání vysušit ručníkem. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět).

Dlouhosrstá rovnosrstá plemena při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a "namačkáme" lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahuje žádná zakázaná tužidla ani laky.

Po vysušení a finální úpravě ještě zkrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe.



Drápky

I drápky neustále rostou. K obrušování může docházet přirozenou cestou, např. na hrubé podlaze, nebo zastřiháváním drápků. Ke zkracování můžete použít speciální kleště na stříhání drápků nebo speciální nůžky. Pokud si nevíte se stříháním drápků rady, poradí veterinář.

Jak na stříhání drápků u morčat?

Na klín si položme ručník a vezměme si na něj morčátko. Z klína morče zvedněme tak, abychom si ho zády přitiskli na naše břicho. Dejme mu větší kus ovoce anebo zeleniny, které má rád. Jakmile si bude pochutnávat na oblíbeném jídle, nebude si tolik všímat, co mu děláme s drápky. Pokud si chceme být stoprocentně jistí, že morčeti neublížíme, přizvěme si pomoc. My můžeme přidržovat morčátko a druhý člověk bude opatrně drápky stříhat. Drápek se stříhá kousek za žilkou. Ne rovně, ale mírně šikmo, aby se drápek při pohybu dotýkal země celou plochou. V případě, že střihneme v místě, kde vede cévka z drápku vyteče pár kapek krve. Vezměme připravený kousek vaty a dezinfekci. Drápek morčeti ošetřeme a vatu na drápku chvíli nechejme, abychom krev pomohli zastavit. Nemusíme se bát, nejedná se o nic vážného. Krev po chvilce téct přestane.

Co způsobí přerostlé drápky?

Jestli stříhání drápků u morčat nebudeme dělat pravidelně, hrozí, že jim drápky přerostou. To při chovu morčat pak znamená zdravotní problémy. Přerostlé drápky poznáme lehce, jsou zakroucené a morčeti rostou do packy. Morče má obtíže při chůzi, kulhá a častěji polehává. Při chovu morčat mohou být přerostlé drápky velmi bolestivé. Tím, že morče má dlouhé drápky zatočené, zarývají se mu do polštářků pacek. V pacce mohou dokonce i zarůst. Místo pak může začít ošklivě hnisat.


Rozmnožování

NEMNOŽTE!!!

Je spousta morčátek, která potřebují najít domov. Velmi často pak končí ve zverimexu - což často není milující prostředí, velmi často jsou nalezena v lese - kde zákonitě zemřou, v lepším případě se dostanou do azylu a potom opět hledají domov :( těmto drobečkům můžete pomoci... Rozhodně neplatí, že morčátka které máte od miminka si na vás lépe zvyknou...

i u nás se občas objeví nechtěný chlupáč (Olomouc, Prostějov, Konice)

Azyl morčat u Reny (Praha)

Morčecí azyl Katynka (Kladno)

Azyl Segundo (Brno)

Morčatologie (Nový Jičín)


Pokud se přece jen stane, že čekáte přírůstek, tady pár rad a pár otázek...

Máte už pro ně vhodné zájemce? Máte je kam dát kdyby si je nikdo nevzal? Máte na ně místo a víc klecí? Máte dostatek peněz na veterináře kdyby porod byl komplikovaný a samička malé nemohla porodit? Máte peníze na císařský řez který není zrovna levný? Máte peníze na kvalitní krmení pro tolik morčat?

Kvalita krmiva od narození určuje jak bude morče zdravé, či nemocné, jak bude žít dlouho, jak rychle se samička po porodu dá dohromady. Hlídáme přísun vitaminu C u mláďat! Při nedostatku se může objevit hned několik závažných problémů, např.: ochrnutí, špatný vývoj zejména velkých kloubů, špatný či zbrzděný vývoj mozku, narušená imunita, tenké stěny cév a mnoho dalších! Nedostatek Céčka je problematický v jakémkoliv věku, ale během raného vývoje může mít za následek celoživotní postižení morčete, třeba i zkrácení života o několik let.

Připouštíme pouze morčata 100% zdravá, zodpovědný chovatel by měl morčata nejdříve prohlédnout a při pochybnostech navštívit veterináře. Samice by mněla mít minimální váhu 700 gr.  Samec by měl mít minimální váhu 500 gr. Březost trvá průměrně 68 (64 až 72) dnů. Mláďata se již po 4 týdnech březosti dají opatrně vyhmatat. V sedmi týdnech už cítíme pohyby. Ale pozor! Zvedejte samici velmi opatrně a jen když je to nutné! Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt a těhotenství by bylo pro samičku vyčerpávající, až smrtící. Samice má většinou 1-6 mláďat. Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 - 120 gramů, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Mládě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě samička protáhne mezi předníma nohama a pod břichem ven, překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. I při porodu mohou nastat komplikace. Pokud je morčátko v děloze špatně umístěné anebo jsou porodní cesty úzké. V takovém to případě je nutný zákrok veterinárního lékaře. Hned po porodu se začnou mláďata sama čistit. Mláďat jsou kojena přibližně do 19. až 28. dne. Samice pohlavně dospívají již mezi 3 a 5 týdnem, samci v 7 až 8 týdnech. Proto jak rodiče, tak sourozence od sebe včas oddělíme, abychom zabránili dalším potomkům a genetickým vadám.

Nesmí se pářit Cuy (obří morče) s normálním morčetem... samice by nepřežila porod ! ! !

Nesmí se pářit dva šimlové, dva dalmatini a dvě saténová morčata, z těchto spojení se rodí mrtvá morčata.

Blízce příbuzná zvířata by se mezi sebou rozhodně pářit neměla, protože v takovém případě hrozí u potomstva zvýšené riziko vrozených vývojových vad.

Nevhodné je pářit mezi sebou krátkosrstá a dlouhosrstá morčata, jejichž potomci mají pak nestandardně dlouhou srst.

Jak poznáte samce od samice..?

Samičky mají pohlaví ve tvaru jasného písmene Y. Pokud je "Y" nejasné, nebo je někde něco navíc, je to chlapeček (nad horní vidličkou písmene Y mají malou nevýraznou tečku). U dospělých jedinců jsou rozdíly více znatelné.



Dokrmování mláďat

Čas od času se stane, že mláďata nemají k dispozici mateřské mléko, možnosti máme za a) urychleně seženeme jinou kojící samičku a mláďata jí zkusíme podstrčit a nebo za b) pokusíme se malé odchovat uměle sami. Mláďata po porodu nejsou schopna udržovat si a regulovat teplotu těla, proto je musíme držet v teple (termofor/láhev s teplou vodou, vyhřívací podložka, lampička nad klecí apod.) a rychle sehnat náhražku mléka. Dokrmovat se musí nejméně dva týdny od narození. Náhradní mléko by se mělo obsahem živin podobat co nejvíce mléku samice (3,9% tuku, 8,1% bílkovin, 3% laktózy, 0,82 popela, 15,8% sušiny), což splňuje kozí mléko. Pokud nemáme možnost sehnat kozí mléko, zajdeme do zverimexu, kde zakoupíme mléko pro koťata (vyrábějí ho např. značky Gimpet, Beaphar, Royal Canin, Whiskas). Do umělého mléka přidáme také trochu vitaminu C a probiotika.

Krmíme buď každé 2-3 hodiny nebo podle chuti miminek. Ze začátku ne víc než 1-2 ml na mládě, protože morčátka mají maličký žaludek. Postupně množství zvyšujeme. Na krmení používáme nejlépe 1ml injekční stříkačku bez jehly. Teplota má být vlažná.

!!! Při krmení mláďátko NIKDY neobracíme na záda a nevmačkáváme mu mléko do tlamičky násilím (pokud mléko nechce, tak ho nenutíme)!!!

Může totiž vniknout do plic a způsobit jejich zánět nebo udušení morčátka. Po krmení musíme morčátku masírovat bříško v oblasti genitálií - nejlépe v teplé vodě nebo heřmánkovém čaji namočenou vatou (= simulace jazyku samičky), aby se vymočilo a vyloučilo trus.

Již pár hodin po narození začínají morčátka ochutnávat pevnou stravu. Pro ten případ jim necháme v ubikaci seno a kvalitní granule. Na zeleninu je můžeme začít učit během druhého týdne.

I přes naši usilovnou snahu však může malá morčátka potkat některý z následujících problémů:

průjem - okamžitě podáme probiotika a kontaktujeme veterináře
zácpa - masírujeme bříško, abychom podpořili střevní peristaltiku, nutíme morčátko k pohybu, jako první pomoc můžeme podat do tlamičky trochu olivového oleje a kontaktujeme veterináře
nadmutí - jako první pomoc podáme kmínový výluh (Lžičku kmínu zalejeme vroucí vodou, necháme cca 5-10 minut vylouhovat, přecedíme a teplý výluh morčátku podáme.) nebo fenyklový čaj a kontaktujeme veterináře​




Péče o starší samce

Starším samcům se mohou v oblasti análního otvoru hromadit zbytky trusu a mohou zde ulpívat hobliny. Mladí samci si to dokážou vyčistit sami, starší již nikoliv. Je proto dobré pravidelně tuto oblast čistit. Umýváme většinou vlažnou vodou, plus kapka dětského olejíčku na zjemnění.


Každé morče má na konci hřbetu u zadku mazovou žlázu, která má za úkol produkovat maz. Většina morčat si mazovou žlázku umí vyčisti sama, starší morčata si jí nemusí vyčistit. Maz má většinou nahnědlou až načernalou barvu. Pomocí vatičky na špejli a dětského olejíčku důkladně vyčistíme.




Pokud budeme o morčátko pečovat s láskou, odmění Vás zážitky na které budete ještě dlouho vzpomínat. Při dobré péči se může morčátko dožít i úctyhodného věku.


foto: zdroj internet


pro tento článek bylo čerpáno ze stránek: so chovatelů morčat, morčatologie.cz, azyl morčat u reny.cz, weby veterinárních ordinací, i naše zkušenosti


© 2020 ChS U Bumbrlíka
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky