O Bumbrlíkovi

Oficiální chovatelská stanice nám byla uznána 12.10.2020.

Tímto datem se u nás ovšem moc nezměnilo, morčátka chováme již od roku 2014, co jsme se rozhodli, dát dětem zvířátko. A od té doby se o ně staráme :D

Dnes na internetu asi není jednoduché rozlišit chovatelskou stanici od "množírny", nebojte se tedy napsat si o foto bydlení morčátek, navštivte nezávazně chovatelskou stanici, dobrý chovatel se vám rád pochlubí :)

A také přemýšlejte o ceně morčátka, pokud má mít samička po porodu a její miminka kvalitní krmivo, veterinární péči, starost 24 hodin denně, nemůže si chovatel říct o 50,- ani 100,- ani 200,- kč, musí se to chovateli aspoň trochu vrátit. Vydělat se na tomto koníčku asi opravdu nedá...


A jak se tedy mají konkrétně u nás...?

Naše morčátka mají 24 hod denně k dispozici kvalitní luční seno, obsahující bojínek luční, ovsík vyvýšený, kostřavu červenou, lipnici obecnou, kostřavu luční, srhu říznačku, psárku obecnou. Dále jedí kvalitní granulované krmivo s vysokým obsahem vitamínu C Bocus, míchané s vločkovým krmivem Zelená louka a mrkvové granule a mláďata a kojící samičky navíc dostávají šušené mléčné granule. Do vody jsou morčátkům přidávány vitamíny. Jednou denně mrkev, celer a dvakrát za týden jablíčko.



Chováme na peletách smíchaných s hoblinami, tato kombinace se nám nejlépe osvědčila jak proti zápachu, tak v době po kterou zůstanou morčí nožičky v suchu. Sem tam domeček, sem tam pelíšek, a větvičky na okusování samozřejmě. Čistíme zhruba jedenkrát týdně, podle potřeby...




Než si morče pořídíte...

Morče je společenský tvor, v přírodě žijí ve skupinách a maji mezi sebou sociální vazby. V Rakousku, Nizozemí a ve Švícarsku je uzákoněné chovat minimálně po 2 kusech stejného pohlaví.

Úplně nejvhodnější kombinací jsou dva samci, samice totiž mohou být dost náladové, a to zejména kvůli říji, která se u morčat opakuje každých 14 dní. Pár samec a samice nelze jako mazlíčky, kteří by spolu obývali stejný prostor, doporučit vůbec. Samice má říji dvakrát do měsíce a stoprocentně by došlo k páření. Protože samice se dostává do říje krátce po porodu a opakovaná březost pro ni může znamenat značné zdravotní potíže. I u dvou samců samozřejmě ale mohou nastat problémy, nejlepší je proto pořídit dva sourozence nebo dvojici dospělého a velmi mladého samce.

V první fázi je nutné zjistit, zda někdo například netrpí alergií na seno, srst nebo prach, a zda s pořízením zvířete všichni souhlasí. Pokud je vše zařízeno, přichází fáze dvě, ve které je nutné se zamyslet nad tím, kde budou morčata přebývat. Nejlepší je vybrat místo v domě nebo bytě, kde je stálá teplota, dostatek denního světla a kde není průvan.

Je důležité vědět, v jaké kondici každé morče je. Tedy jak je o něj pečováno, zda má přístup ke kvalitnímu krmivu a další podrobnosti, které budou vypovídat o jeho zdravotním stavu.

Solidní chovatel vám umožní navštívit morčátka, ukáže vám v jakém prostředí vyrůstají, kdo jsou jeho rodiče, čím krmí atd.

Zdravé morče je vitální. Pobíhá po kleci, jeví zájem o okolí, je zvídavé. Pokud s pohybem otálí, kouká do rohu nebo nereaguje na dotek, je něco špatně. Hodně prozradí oči, které by měly být čisté a jasné, a stejně tak nos. Srst by neměla mít lysiny nebo by v ní neměli být zevní parazité.

Jak poznat dobrého chovatele? Ochotně vám poradí s čímkoli, na co se jej zeptáte, umožní vám bez vytáček "nahlédnout" do své chovatelské stanice, poradí, doporučí, vysvětlí...

ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
ChS U Bumbrlíka
© 2020 ChS U Bumbrlíka
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky